Kim jesteś?

dnia

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek nad pytaniem kim jesteś? Jeśli tak,  to z pewnością wiesz, że odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych. Jeśli jeszcze nigdy nie skonfrontowałaś się z tym pytaniem to może warto rozpocząć podróż po najpiękniejszych, a zarazem najbardziej tajemniczych przestrzeniach swojego serca. Odpowiedź bowiem na to pytanie jest w tobie, ale żeby tam dotrzeć potrzeba wyruszyć w podróż po swojej historii życia.

Czasami wydaje nam się, że znamy się doskonale, wiemy czego chcemy, co nas raduje i cieszy, co zaskakuje i wywołuje burzę emocji. Niestety może to być tylko pewna ułuda, która niekoniecznie jest prawdą, ale pewnym dostosowywaniem się do tego, jak chcą widzieć mnie inni.

Kim jesteś? Czy to co robisz, czym żyjesz, jest naprawdę tym czego pragniesz w głębi swojego serca? Skonfrontowanie się z tymi pytaniami może być bardzo bolesne, zwłaszcza jeśli w swoim życiu ciągle próbowałeś zaspokoić innych, spełnić ich oczekiwania. Człowiek czasami jest w stanie zrobić wszystko, aby zostać zaakceptowanym, przyjętym. Oczywiście to naturalna potrzeba, która jest wpisana w nasze człowieczeństwo, jednak, jeśli ta potrzeba jest zaspakajana kosztem samego siebie, może mieć bardzo destrukcyjne skutki. Jeśli wiesz, kim jesteś, masz świadomość tego jakie są twoje mocne strony jak i ograniczenia (bo przecież każdy je ma). Ta wiedza może być dla ciebie cenną wskazówką w różnego rodzaju wyborach.

Dziś wiele osób ma problem z wyborem i odpowiedzialnością za ten wybór. Być może jest to właśnie związane z niskim poziomem poznania samego siebie. Odkrywanie swojej tożsamości jest pewnym procesem i wymaga od nas nieustannej konfrontacji z samym sobą. Odkrywając siebie, dajemy sobie ogromną przestrzeń rozwoju, w wielu wymiarach naszego życia. Życie w harmonii z samym sobą, obniża ryzyko zaburzeń, chorób psychicznych, a także pomaga w przezwyciężaniu kryzysów.

Jak widzisz poznanie siebie, ma ogromne znaczenie dla ciebie i twojego życia. Mam dla ciebie parę wskazówek, od czego możesz zacząć swoją podróż w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: Kim jesteś? Przede wszystkim zadawaj sobie dużo pytań, o to co lubisz robić, co cię zachwyca, inspiruje, nurtuje, co denerwuje cię w innych ludziach, komu ufasz, do czego zmierzasz, co chcesz osiągnąć. Pytaj innych, ale tu zachęcam cię do pewnej roztropności. Ludzie z którymi się spotykamy, bardzo dużo mają nam do powiedzenia sensownych rzeczy o nas samych. Musisz jednak pamiętać, że każdy z nas zmaga się z różnymi problemami, zranieniami. Warto więc tą wiedzę umiejętnie ze sobą konfrontować. Ludzie, którzy nie wiedzą kim są, często za bardzo polegają na zdaniu innych osób. Jeśli więc pytasz innych, co sądzą o Tobie, pytaj siebie czy rzeczywiście tak jest. Aby odpowiedzieć na to egzystencjalne pytanie pozwól sobie na chwilę ciszy, zatrzymania. Mogą to być krótkie chwile, ale staraj się znaleźć taki czas w ciągu dnia , kiedy zostaniesz sam ze sobą i swoimi pytaniami.

Zachęcam Cię również do zadawania pytań Bogu. Czytaj Jego Słowo, szukaj co mówi i co myśli o Tobie sam Bóg. Nikt nie zna nas tak doskonale jak On.

Na końcu pragnę życzyć Ci odwagi w poszukiwaniach. Niech będą one dla ciebie inspiracją, przygodą, wewnętrznym przeżyciem.

Ewelina

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s