Część 2: Rozwiązujmy konflikty

W pracy zespołowej na każdym kroku może dojść do konfliktu. To naturalne i potrzebne, by zespół działał efektywnie i twórczo. Nie można dążyć do tego, by konfliktów nie było, ale do tego, by je właściwie rozwiązywać. Przechodzenie przez proces rozwiązywania problemu może przebiegać według trzech scenariuszy:
ˉ konsensus
ˉ kompromis
ˉ konfrontacja/kapitulacja
Dobra atmosfera w zespole ułatwia dialog, rodzi szczerość i współodpowiedzialność. Jednak problemy rozwiązywane żywiołowo, autorytarnie, bądź z wykluczeniem stron, mogą prowadzić do spiętrzenia trudności, podejrzliwości i w konsekwencji do utraty wzajemnego zaufania. Żeby konflikty nie rozbijały zespołu, warto poznać i stosować zasadę FUKO, czyli metodę czterostopniowej informacji zwrotnej, która przebiega według określonego schematu.

1. FAKTY, czyli opis sytuacji, wydarzenia. Ważne, by opierać się na własnych obserwacjach, a nie na opiniach czy interpretacjach i by oddzielić zachowanie niepożądane od osoby. Nie oskarżajmy, nie osądzajmy, mówmy o faktach, czyli np. „Widzę, że nie przyniosła Pani na dzisiaj wymaganego sprawozdania.” A nie: ,,Jest Pani osoba nieodpowiedzialną i niesłowną”.
2. UCZUCIA – przedstawienie uczuć osoby pod wpływem zaobserwowania FAKTU, np. „Jestem rozczarowana faktem, że nie przyniosła Pani sprawozdania na czas.”
O swoich uczuciach zawsze mamy prawo mówić.
3. KONSEKWENCJE – określenie, jakie konsekwencje ma FAKT, gdyż osoba popełniająca błąd może nie zdawać sobie z tego sprawy, np. „W związku z tym, że nie przyniosła Pani sprawozdania,…” …
4. OCZEKIWANIA, czyli zakończenie rozmowy informacją o tym, czego oczekujemy, np. „Jest Pani rozsądną osobą i mam nadzieję, że w przyszłości podobna sytuacja nie będzie miała miejsca.”
Pamiętajmy, że mamy prawo, a czasem obowiązek reagować na zachowanie innych osób. Krytyka może spowodować, że do zmiany niepożądanego zachowania nie dojdzie, a konstruktywna informacja motywuje i wzmacnia zespół.
Anna Duda
O zasadzie FUKO posłuchaj: