Kilka słów o pracy w zespole II

Część 2: Rozwiązujmy konflikty

W pracy zespołowej na każdym kroku może dojść do konfliktu. To naturalne i potrzebne, by zespół działał efektywnie i twórczo. Nie można dążyć do tego, by konfliktów nie było, ale do tego, by je właściwie rozwiązywać. Przechodzenie przez proces rozwiązywania problemu może przebiegać według trzech scenariuszy:

ˉ konsensus

ˉ kompromis

ˉ konfrontacja/kapitulacja

Dobra atmosfera w zespole ułatwia dialog, rodzi szczerość i współodpowiedzialność. Jednak problemy rozwiązywane żywiołowo, autorytarnie, bądź z wykluczeniem stron, mogą prowadzić do spiętrzenia trudności, podejrzliwości i w konsekwencji do utraty wzajemnego zaufania. Żeby konflikty nie rozbijały zespołu,  warto poznać i stosować zasadę FUKO, czyli metodę czterostopniowej informacji zwrotnej, która  przebiega według określonego schematu.

1. FAKTY,  czyli opis sytuacji, wydarzenia. Ważne, by opierać się na własnych obserwacjach,  a nie na opiniach czy interpretacjach i by oddzielić zachowanie niepożądane od osoby.  Nie oskarżajmy, nie osądzajmy, mówmy o faktach, czyli np. „Widzę, że nie przyniosła Pani na dzisiaj wymaganego sprawozdania.” A nie: ,,Jest Pani osoba nieodpowiedzialną i niesłowną”.

2. UCZUCIA – przedstawienie uczuć osoby pod wpływem zaobserwowania FAKTU, np. „Jestem rozczarowana faktem, że  nie przyniosła Pani sprawozdania na czas.”

O swoich uczuciach zawsze mamy prawo mówić.

3. KONSEKWENCJE – określenie, jakie konsekwencje ma FAKT, gdyż osoba popełniająca błąd może nie zdawać sobie z tego sprawy, np. „W związku z tym, że nie przyniosła Pani sprawozdania,…” …

 4. OCZEKIWANIA, czyli zakończenie rozmowy informacją o tym, czego oczekujemy, np. „Jest Pani rozsądną osobą i mam nadzieję, że w przyszłości podobna sytuacja nie będzie miała miejsca.”

Pamiętajmy, że mamy prawo, a czasem obowiązek reagować na zachowanie innych osób. Krytyka może spowodować, że do zmiany niepożądanego zachowania nie dojdzie, a konstruktywna informacja motywuje i wzmacnia zespół. 

Anna Duda

O zasadzie FUKO posłuchaj:

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s