
Praca zdalna, przedłużające się „opiekuńcze” na dzieci, zamknięcie w domu… okazało się, że jest CZAS. Nie wychodzimy do kina, na imprezy, nie mamy dodatkowych zleceń i musieliśmy zrezygnować z dodatkowej pracy, nadgodzin, wizyt u lekarza, fryzjera… I nagle mamy dużo czasu! Jak „zabić” czas?
„My zabijamy czas. Czas zabija nas” – napisał Jan Sztaudynger. Co zrobić z czasem, żeby nas nie zabił?
O tym, jak zagospodarować czas, od dawna wypowiada się wielu psychologów i pedagogów. I dobrze. Tylko jakby ostatnimi czasy (czytaj: w czasach kwarantanny) problem rośnie jak na drożdżach. Po pierwszych dniach, gdy cieszyła nas możliwość pobycia ze sobą w rodzinie, odpoczynku bez biegania i ciągłego odliczania czasu, sprawdzania zegarka i obaw o spóźnienie, przyszły dni do siebie jakby podobne, coraz dłuższe. Rozmowy jakoś szybko zamieniają się w kłótnie i „zabijamy” czas jak się da, byle przetrwać. Oczywiście czytamy, że ludzie ze „służb” pracują ciężko na rzecz społeczeństwa, a my? Zostajemy w domu.

Psychologowie radzą: zaplanuj dzień, razem z rodziną przemyśl organizację wspólnego czasu, dbaj o godziny posiłków (nie objadaj się), ćwicz sam lub z rodziną, czytaj, realizuj hobby, ucz się, rozmawiaj z bliskimi…
A co jeśli brak „powera”? Nie ma motywacji zewnętrznej: stałej obecności szefa w pracy, atmosfery gęstej od rywalizacji zespołowej, szansy na awans, możliwości większego zysku, lepszej pozycji, czyli systemu „kija i marchewki”. Jak znaleźć w sobie motywację wewnętrzną, tę z wnętrza, która sprawia, że CHCĘ się angażować dla samego faktu działania, dla samego osiągnięcia celu?
- Zobacz, co cię interesuje i budzi Twoją ciekawość?
- Jakie czynności/ działania są dla ciebie przyjemne?
- Przypomnij sobie, jakie miałeś w życiu marzenia. Może któreś dasz rade spełnić właśnie dziś?
- Utrzymuj własną motywację na wysokim poziomie: bądź entuzjastyczny!

O sile wewnętrznej motywacji, o tym, jak się nie tyle zabijać, co wykorzystywać czas, posłuchaj:
Więcej na temat motywacji:
Mc Ginnis, A.L., Sztuka motywacji. (2000).Oficyna Wydawnicza Vocatio
Pantalon, M.V., ,Motywacja. Metoda sześciu kroków. (2017). GWP, Gdańsk
Zimbardo, P.G., Johnson, R.L., McCann, V. Psychologia. Kluczowe koncepcje. (2010). PWN, Warszawa
Zubrzycka, E., Za zasłoną złości. (2018). GWP, Gdańsk
W artykule wykorzystano obrazy Edwarda Hoppera.
Anna Duda
