Rola kobiety w bibliotece szkolnej

Jak zapewne każdy z nas zauważył, bibliotekarzem w środowisku szkolnym jest najczęściej kobieta, od której zależy rozpoznanie i zaspokojenie oczekiwań osób wypożyczających książki.

Brak czasu, ze względu na szybki styl życia osób dorosłych, rosnące wymagania dotyczące kwalifikacji zawodowych oraz rozwój nauki i techniki sprawiają, że jej wsparcie przybiera coraz bardziej na znaczeniu. Dlatego też powinna posiadać odpowiednie cechy charakteru, ułatwiające codzienny kontakt z ludźmi i wytrwale promować czytelnictwo, przygotowując uczniów do dorosłego życia. 

Zamiłowanie młodego pokolenia do książek pokonuje w nich bariery lęku w zdobywaniu licznych umiejętności, poszerza wiedzę i wyrabia nawyk czytania.

Bibliotekarka musi jednak pamiętać, że uczniowie wymagają indywidualnego podejścia, biorąc pod uwagę ich różny poziom wykształcenia, inne zdolności i zainteresowania czy nawet trudne sytuacje rodzinne. Powinna także stwarzać uczniom możliwości zdobywania wysokich osiągnięć, poprzez rozmaite konkursy, poczynając od literackich, a kończąc na zajęciach manualnych. Daje to bibliotekarce możliwość poznawania i rozwijania rozmaitych talentów młodych ludzi.

Jako pedagog, wyczulony na potrzeby i oczekiwania swoich podopiecznych, oczekuje się od niej tworzenia miłej atmosfery, zaangażowania i udzielenia pomocy w zdobywaniu wiedzy. Bibliotekarka jest więc każdego dnia obciążona mnóstwem różnorodnych zadań. Ewidentnie kłóci się to z, niestety, silnym stereotypem powielanym głównie przez osoby, które od bibliotek trzymają się z dala, jakoby cała praca bibliotekarza miała się sprowadzać wyłącznie do podawania czytelnikom zamawianych książek.

Pełna entuzjazmu kobieta, wierząca w duże możliwości młodzieży z pewnością przyczyni się do tego, że nieprawdziwe i krzywdzące wyobrażenie na temat tego, czym się zajmują bibliotekarze szkolni, z czasem zupełnie straci swoją moc, a ich praca w końcu zacznie być przez wszystkich doceniana.Elżbieta Maciołek


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s