Już niedługo jasełka…

Na pewno każdemu rodzicowi zależy na prawidłowym rozwoju jego dziecka. Jak uniknąć podstawowych błędów w wychowaniu, żeby nasze dziecko wzrastało szczęśliwe i z dobrym zapleczem wsparcia ze strony rodziców? Spróbujmy przyjrzeć się pewnym mitom, które panują w środowisku rodziców.

Pierwszy z nich brzmi:

 „Już niedługo jasełka. Moje dziecko musi zostać gwiazdą!”

To nieprawda. Twoje dziecko nie musi brać udziału w przedstawieniach.

Twoje dziecko nie potrzebuje być gwiazdą na estradzie. Nie wszystkie dzieci chcą występować, dlatego pozwólmy im na to, jeśli nie czują się gotowe. Nie namawiaj przesadnie dziecka do odgrywania ról na scenie. A na pewno nie wywieraj na nim presji emocjonalnej stosując następujące zwroty: „Mamusi będzie smutno”, „To w takim razie nie będziesz mógł grać na tablecie”, „Będzie fajnie! A po przedstawieniu kupię ci Kinder niespodziankę” czy  tym podobne wypowiedzi.


Nie wszystkie dzieci są gotowe do wystąpień przed publicznością, w szczególności dzieci najmłodsze, chodzi mi tu głównie o trzylatki, które czują się bezpieczniej w ramionach rodzica. Spójrzmy na to z perspektywy dziecka. Mały człowiek, który zaczyna zdobywać nowe doświadczenia w sferze społecznej, nagle napotyka trudność, której nie jest w stanie przeskoczyć, mam tu namyśli tremę przed widownią, której nie zna. I taka mała osóbka widząc nacisk otoczenia, jeszcze bardziej się zamyka, ponieważ czuje zagrożenie i to od najbliższych, którzy powinni dać mu poczucie bezpieczeństwa.
W tym momencie zostaje zachwiane bezpieczeństwo dziecka. Patrząc na piramidę potrzeb, którą opisał Abraham Maslow, to potrzeba bezpieczeństwa jest ważniejsza, niż potrzeba przynależności do grupy. Jeśli damy dziecku sposobność do poczucia zagrożenia, to możemy być pewni, że ten mały człowiek, gdy dorośnie może mieć trudność w podejmowaniu decyzji, gdyż będzie czuł się niepewnie w trudnych sytuacjach.

Kolejne zdarzenie może być następujące: w domu wystąpienie dziecka jest tematem numer jeden, o niczym innym się nie rozmawia tylko o tym, jak będzie dziecko ubrane, żeby na okrągło mówiło swoją rolę, albo śpiewało piosenki, które będą wykonywać. Dziecko w takiej sytuacji myśli, że jest to ogromnie ważne i robi wszystko, żeby rodzica nie zawieść. Ten mały człowiek zaczyna się bać, strach wkrada się w jego wnętrze i nie jest w stanie normalnie funkcjonować i cieszyć się pięknem, które go otacza. Nie chce rozczarować rodziców, dlatego swoje emocje „mrozi” i mogą one później być przyczyną frustracji. Pamiętajmy, że to tylko zabawa, a nie rozmowa o przyjęcie do pracy.

Rady:

1. Daj dziecku wybór.

2. Daj mu poczucie bezpieczeństwa.

3. Zmieniaj temat, jeśli często mówi się o występie w domu.

4. Podziel się z dzieckiem swoim doświadczeniem występu przed widownią i jak sobie z tym radziłaś.

5. Gdy dziecko zaczyna płakać podczas występu, zabierz go ze sceny i mocno przytul, aby wiedziało, że jest już bezpieczne! Teresa Nowacka
nauczyciel wychowania przedszkolnego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s