Wpadnij na herbatkę!

Któż nas jej nie pije? A wypicie herbatki zawsze jest związane z miłą pogawędką z kimś bliskim. Przynajmniej tak mi się kojarzy. Bardzo miło wspominam te chwile, gdy spotykałam się z moją Przyjaciółką właśnie na filiżance herbaty, nasze rozmowy czasem nie miały końca…

A herbatka była tylko pretekstem do spotkania.
Co w niej takiego jest, że tak chętnie po nią sięgamy, częstujemy naszych gości i relaksujemy się czytając książkę przy dobrym naparze herbaty?

Postanowiłam lepiej się przyjrzeć temu specyfikowi.


Wszystkie herbaty są sporządzane z jednej rośliny mianowicie camelli sinensis, która rośnie w różnych częściach naszego globu. Camellia sinensis wywodzi się z Azji południowej i południowo-wschodniej. Jej naturalnym środowiskiem są regiony subtropikalne, nasłonecznione, wilgotne i żyzne. Najlepiej czuje się na wysokościach około 1200 metrów n.p.m. Gdyby pozwolić jej swobodnie rosnąć, osiągnęłaby wysokość drzewa (ok. 10 metrów), jednak na plantacjach przycina się ją do wysokości ok. 2 metrów, by zrywanie liści nie było utrudnione. Liście tej rośliny są owalne lub lancetowate, ciemnozielone, a młode pokryte są dodatkowo srebrnym meszkiem. 


Camellia sinensis występuje w dwóch odmianach – odmiana Camellia sinensis sinensis to odmiana rdzennie chińska, o mniejszych liściach, natomiast Camellia sinensis assamica, to roślina o większych liściach, rosnąca w Indiach. 

Istnieje sześć podstawowych rodzajów herbat! A to jedna i ta sama roślina 🙂  Najbardziej prawdziwą metodą określenia rodzaju jest metoda chińska, która klasyfikuje herbatę ze względu na sposób i stopień utlenienia liścia herbaty, co ma wpływ zarówno na kolor liścia jak też koloru naparu.

 • Herbaty zielone
 • Herbaty żółte
 • Herbaty oolong,  
 • Herbaty czerwone (w Polsce i na zachodzie znane jako czarne) 
 • Herbaty ciemne (zwane puerami, a w Polsce nazywane też czerwonymi) 


Każda herbata może być sprzedawana w trzech postaciach: liściastej (sypanej), ekspresowej i prasowanej. Najlepsze gatunkowo są herbaty liściaste, które posiadają dobry susz, składający się wyłącznie z liści, bez łodyg i innych części rośliny. 
Herbaty prasowane są zdecydowanie najmniej znane szerokiemu ogółowi odbiorców. Mają postać brykietów, sporządzonych przez sprasowanie pod ciśnieniem listków herbaty o różnej jakości. 
Natomiast herbaty ekspresowe są najbardziej znane i najłatwiej dostępne. Zazwyczaj nie zawierają zbyt wielu składników mineralnych i substancji dobrze wpływających na nasze zdrowie.

1. Jak rozpoznać dobrą herbatę? 

 Należy zwrócić uwagę na:
– zapach liści w kontekście harmonii ze smakiem
– obecność młodych listków oraz pączków cechuje herbaty wyższej jakości
– kolor liścia (im bardziej żywy tym lepiej)
– matowość/połysk liścia – liść z widocznym połyskiem oznaczają najczęściej świeższą herbatę, nie zniszczoną podczas transportu
– wielkość liścia – cały liść o nie połamanej strukturze ma wyższą zdolność zachowania świeżości oraz odporności na otoczenie i chłonięcie zapachów; jeśli mamy do czynienia z pyłem herbacianym, czyli najniższą kategorią jakości herbaty (dust), nigdy nie mamy pewności jaki jest skład
– sposób obróbki liścia – herbaty wytwarzane ręcznie, zazwyczaj mają lepszą jakość od herbat zbieranych maszynowo
– regularność liścia – w przypadku herbat oolong większa nieregularność wielkościowa liści jest wskazana, jednak w przypadku herbat zielonych oraz pozostałych, regularny liść oznacza staranniejszą selekcję.

Herbatę należy przechowywać w szczelnym opakowaniu, herbaty wysokojakościowe nie powinny mieć opakowań papierowych, ze względu na wysoką higroskopijność liści.


Dodatkowe korzyści

Niezależnie od rodzaju herbaty i poszczególnych właściwości, znane są niepodważalne plusy picia zdrowej herbaty:
– chroni serce oraz wpływa korzystnie na ciśnienie krwi
– obecność przeciwutleniaczy, niszczących wolne rodniki w organizmie będących źródłem starzenia się
– taniny działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie

Aromat i smak herbaty uzależnione są od wysokości, rodzaju gleby i warunków klimatycznych, w jakich była uprawiana. Niemały wpływ mają także takie czynniki, jak warunki przechowywania surowca i sposób produkcji.

Skład chemiczny herbaty jest zróżnicowany, potwierdzona została w niej obecność około 300 różnych substancji! A w każdym rodzaju herbaty przedstawia się w zróżnicowanych ilościach, ale o tym  później,  gdy będę omawiała poszczególne herbaty oddzielnie.
Najważniejszą grupę związków zawartych w herbacie stanowią polifenole, które wykazują działanie antynowotworowe i działają korzystnie na układ krążenia człowieka…..Katarzyna Boryń


2 komentarze Dodaj własny

 1. Anonimowy pisze:

  Ale fajne:)

  Polubienie

 2. Unknown pisze:

  Aż wpadnę do kogoś na herbatkę…!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s