SPRINTER- rzecz o demonie nieczystości

Zacznę znowu tak samo, bo na początku jest zawsze to samo, jakże ważne pytanie. Na piękny wygląd wpływa wiele czynników: zdrowy styl życia, od którego w dużej mierze zależy ogólna prezencja ciała, skóry, włosów czy paznokci, a także odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Biegasz? Stosujesz diety? Chodzisz na fitness? Zatem dbasz o ciało, ale co robisz z duszą? 
 
Przyzwyczailiśmy się i niektóre określenia przyjmujemy za oczywistość: czystość to higiena ciała i porządek wokół siebie. I tak zaniedbywana przez nas dusza daje o sobie znać, kiedy doświadczamy bólu psychicznego lub cielesnego. Jesteśmy przecież jednością i demon nieczystości wie, że należy zaczynać od myśli.
 

1.Dziecko obżarstwa

Demon nieczystości działa jak sprinter, a nie jak maratończyk. Doskakuje gwałtownie i szybko, ale nie jest wytrwały i stały. Jeśli osoba się mu nie podda szybko odstępuje. Kiedy jednak opanuje nasze myśli, to czyni nas wiecznie „głodnymi” i „niezaspokojonymi”. Wtedy rodzi się namiętność. Trzeba też podkreślić, że potrzeba przyjemności seksualnej nie jest zła i nie ona jest demonem. Ta potrzeba cielesna potrafi jednak wymknąć się spod kontroli naszego rozumu i woli. Tak osłabiony człowiek wpada prosto w sidła demona nieczystości. Ewagriusz z Pontu mówił, że obżarstwo ma córkę – nieczystość, która przychodzi ze swymi podopiecznymi:

 • nieczyste wyobrażenia
 • bezmyślne dążenie do przyjemności seksualnych
 • bezwstydne spojrzenia i dotyk
 • zawstydzenie w czasie modlitwy

Najgroźniejsza jest jednak BEZKARNOŚĆ, dawniej też nazywana rozpasaniem, czyli poczucie, że bezrozumne i bezgraniczne uleganie nieczystości pozostaje bez żadnych złych konsekwencji. Pozornie, oczywiście. 
  

2. Choroba duszy ma swą dynamikę

Zaczyna się od spojrzenia. To właśnie zmysł wzroku budzi pragnienie. To jest właśnie pokusa. Nie jest jeszcze złem, ale demon pokazuje nam „korzyści”, płynące z pójścia za nią. Jednym słowem rozum źle rozpoznaje dobro. Kolejnym etapem jest takie manipulowanie relacjami międzyludzkimi, aby rozbudzić pożądanie w sobie i w innych. Na tym etapie człowiek wykorzystuje innych ludzi dla zaspokojenia głodu przyjemności seksualnej. Posługuje się ludźmi, jak przedmiotami, co szybko prowadzi do rozkładu wszelkich zdrowych relacji: miłości, przyjaźni, rodziny. Aż w końcu rozbija się wewnętrzna harmonia osoby i potrzebom seksualnym podporządkowane zostają inne sfery życia. 

Najłatwiej demon porusza się po naszej wyobraźni. Wszystkie bodźce płyną do nas za pośrednictwem zmysłów, a my przechowujemy je w pamięci, z której czerpie nasza wyobraźnia. Pojawiające się w niej obrazy odbieramy o wiele mocniej niż te, które widzimy realnie. Poruszają naszą pożądliwość cielesną i zamykają w kręgu myśli, które wcześniej „zawirusował” demon nieczystości.
 

3. Popularne slogany – wirusy:

a. „Młodość musi się wyszaleć” – to błędne przekonanie panowało także w czasach Ewagriusza z Pontu. Takie słowa infekują nasze myśli i budują złe przekonanie o tym ważnym w życiu człowieka okresie. Ważnym, a nade wszystko strategicznym. To przecież czas fundamentalnych decyzji, kształtowania przekonań i poczucia wielkich misji. Oczywiście, przekonania nie są niezmienne, ale rodzą konsekwencje i bywają decydujące o kształcie całego życia.

b. Sugestywne myśli „powróć do raju”. Dotykają myślenia człowieka, który oddalił ducha nieczystości, a podejmuje wysiłek życia w czystości. Pojawiają się w jego sercu myśli: daj sobie spokój, było świetnie, po co się męczyć?

c. Zachęty w postaci przykładów innych ludzi: „Inni sobie pozwalają. Nie walcz z nieczystością, odpręż się i żyj bez problemów”.
 

4. Terapia

Najpierw usuń korzeń – obżarstwo. Zobacz i przyznaj, że ulegasz namiętności pożądania cielesnego, które wymknęło ci się już spod kontroli. Warto też zastosować środki, znane w tradycji chrześcijańskiej:
 
 • post i czuwanie, położenie kres lenistwu, lepsze zagospodarowanie wolnego czasu. Sensowny podział czasu w ciągu dnia na pracę i odpoczynek 
 • wierność codziennej modlitwie sakramentom 
 • przywoływanie pomocy Najświętszej Maryi Panny i Anioła Stróża 
 • praca nad uprawianiem cnót powściągliwości, cierpliwości i łagodności

5. Kilka wskazówek dla tych, którzy chcą wzrastać w czystości.

*Nie ulegaj świadomie żądzom ciała
*Nie zatrzymuj umysłu na nieskromnych myślach..
*Panuj nad wzrokiem.
*Kontroluj to co czytasz, oglądasz, słuchasz. Nie bądź bezmyślny!

 
 Anna Duda

Jeden komentarz Dodaj własny

 1. Julita pisze:

  Super artykuł – dzięki !!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s